09
فروردین

طلاسازی

طلاسازی

سبک های طراحی جواهرات: صنعت طلا و جواهر در اوایل قرن بیستم رونق گرفت که بخشی از آن به دلیل کشف منابع جدید سنگ و توسعه و تولید تکنیک های جدید برش سنگ بوده است. ‌‌

سبک های طراحی جواهرات: صنعت طلا و جواهر در اوایل قرن بیستم رونق گرفت که بخشی از آن به دلیل کشف منابع جدید سنگ و توسعه و تولید تکنیک های جدید برش سنگ بوده است. ‌‌

در این دوره نقش های اجتماعی تغییر کرد و قیمت طلا و جواهر برای شهروندان عادی مناسب شد. همچنین نقش زنان در جامعه در حال تغییر بود و ظهور طبقه ی متوسط جامعه، خواسته های جدیدی را در صنعت طلا و جواهر ایجاد کرد. در پاسخ به این نیازها، یک انقلاب در سبک طراحی طلا و جواهر به وجود آمد.
در نیمه ی اول قرن بیستم چند سبک مجزا در جواهرات ظاهر شد. برخی از آن ها با تغییرات هنر همراه بود و برخی دیگر در واکنش به کمبودهای زمان جنگ بود. هر یک از این سبک ها در یک دوره ی خاص رواج داشته و منحصر به فرد بوده است.

 

آشنایی با مراحل ساخت طلا و جواهر

طلا و جواهر سازی از جمله شغل هایی است که به ظرافت و سلیقه بسیار زیادی احتیاج دارد. صنف طلا و جواهر سازی یکی از مشاغلی است که با ورود به این حوزه و یادگیری مهارت های آن می توان به درآمد بسیار بالایی دست یافت.
طلا سازی از جمله هنرهای مدرن است که یکی از مهم ترین فاکتورهای آن داشتن خلاقیت می باشد.
افرادی که در رشته طلا سازی فعالیت دارند، علاوه بر لزوم آشنایی با فلز طلا، باید از دیگر فلزات از قبیل نقره، پلاتین نیز اطلاعات داشته باشند چرا که از این فلزات نیز در طلا سازی استفاده می شود.
لزوم آشنایی با سنگ های قیمتی و نحوه به کار گیری آن ها در انواع طلا و جواهرات نیز از دیگر موارد مورد نیاز طلا ساز می باشد.
طلاساز با مهارت های فنی از قبیل برش، چکش کاری، خم کردن فلز، ریخته گری نیز باید آشنایی داشته باشد.
یکی از اساسی ترین مهارت های طلا و جواهر ساز، مهارت اره کاری می باشد. فراگیری این مهارت نیاز به تکنیک های دقیقی می باشد. نحوه کار با اره و برش یک خط صاف و یا منحنی از موارد پر کاربرد می باشد. چکش کاری و خم کردن فلز نیز در مراحل بعدی کار طلاسازی قرار می گیرد.
روش های بسیاری برای انجام ریخته گری طلا وجود دارد از قبیل ریخته گری با موم، ریخته گری ماسه ای، ریخته گری به روش القایی و..

 

از طراحی طلا و جواهرات چه می دانید

طراحی جواهرات ، هنر یا حرفه طراحی و ایجاد جواهرات است. این هنر در طول قرن ها شکل های مختلفی داشته است ، از تزیینات ساده دوران باستان گرفته تا کارها و آثار پیچیده فلز کاری و برش سنگ های قیمتی در دوران این هنر همیشه در حال تکمیل و تغییر است. طراحی جواهرات هنری یکی از اولین هنرهایی که توسط انسان ایجاد شده و حداقل هفت هزار سال قدمت دارد که در آثار به جا مانده از جوامع بشری شناخته شده در بین النهرین و مصر دیده شده است. انسان ها برای جذاب تر کردن ظاهر خود یا به نوعی ایجاد یک تفاوت با دیگران ، از انواع مختلف جواهرات استفاده می کنند. حلقه های عروسی یکی از نمونه اصلی از طراحی طلا جواهرات است که به عنوان سمبل عشق و بی نهایت بودن این احساس به شکل دایره ای طراحی شده است که آغاز و پایان ندارد. انواع گردنبند ، انگشتر ، گوشواره و دستبند همیشه محبوب بوده اند البته استفاده از این زیورآلات در مورد زنان نسبت به مردان بیشتر است. این روزها با تغییر در سبک های مختلف مد تنوع طراحی زیورآلات نیز بیشتر شده است.

روشهای سنتی و مدرن در طراحی طلا و جواهرات

روشهای سنتی طراحی جواهرات به صورت دستی انجام می شد که هنوز هم در طراحی جواهرات ویژه به خصوص در زمان طراحی مفهومی مورد استفاده قرار می گیرد. اما در حال حاضر بیشتر از نرم افزارهایی Rhinoceros 3D  و Matrix در حال انجام است. یک مدل CAD معمولا به عنوان پایه در الگوی برش CNC یا چاپ سه بعدی برای استفاده در قالب های لاستیکی یا موم استفاده می شود.